Ekstrakty słodowe

Ekstrakt słodowy powstaje ze słodu jęczmiennego, który po rozdrobnieniu poddawany jest zacieraniu. Proces ten polega na kilku godzinnej obróbce enzymatycznej prowadzonej w różnych temperaturach z wykorzystaniem naturalnie występujących w słodzie enzymów amylolitycznych. Po przekształceniu całej nierozpuszczalnej skrobi w rozpuszczalne cukry, roztwór, który nosi nazwę zacieru, poddawany jest rozdzieleniu na frakcję stałą, czyli młóto oraz płynna, czyli brzeczkę słodową.

Końcowym etapem procesu produkcyjnego jest zagęszczenie klarownej brzeczki do ekstraktu słodowego. Proces ten polega na odparowaniu niemal całej wody w warunkach obniżonego ciśnienia. Takie warunki obróbki dają możliwość zachowania niemal wszystkich walorów smakowych oraz odżywczych słodu jęczmiennego.

Barwa gotowego produktu uzależniona jest od rodzaju użytego surowca. W związku z tym uzyskuje się ekstrakty o barwie od jasno-bursztynowych do ciemno-brązowych. Smak i zapach ekstraktu jest również charakterystyczny dla użytego słodu, lekko zmieniony przez obróbkę termiczną.

Ze względu na naturalną zawartość glutenu jest on zaliczany do grupy alergenów.


Ekstrakt słodowy wykorzystywany jest przede wszystkim w przetwórstwie spożywczym do produkcji:

  • w piekarniczych m.in.: pieczywa, ciastek, krakersów, paluszków, płatków śniadaniowych,
  • wyrobów cukierniczych m.in. czekolady, batonów, mas słodowych,
  • napojów słodowych, 
  •  branży fermentacyjnej.